John Levison8 Nov 2021

World Duathlon Champs: GB Standard Distance Age-Group medals

We look at how Great Britain fared in the Standard Age-Group racing at the World Duathlon Championships in Aviles on Sunday.
Share
WhatsApp
Facebook
Twitter
Reddit
Email

Following Saturday’s racing over the Sprint distance, it was the turn of Age-Group racing over the Standard Distance (10km / 40km / 5km) on Sunday at the World Triathlon Duathlon Championships in Aviles, Northern Spain.

Unlike Saturday’s draft-legal short distance event, it was back to the non-drafting format on Sunday.

While the format and distances changed, one thing remained statistically consistent: the GB Age-Group team exactly matched the 24 medal total gained on Saturday. Some 14 nations graced the awards podium this time around, and once again the Brits edged out the host nation Spain, who claimed 22 of the 70 medals awarded.

Fastest Age-Group athletes overall

Brits led the way in the men’s race, with Alex Doherty (35-39) and Bruce Raeside (40-44) the two fastest athletes overall. Alex last won the World Champs three years ago in Fyn, Denmark, while that was a first World Championship win for Raeside, who has won European medals every year since 2017.

Fastest female Brit, second overall was Katherine Stringer (25-29). Unfortunately for her, second fastest overall was also second fastest in her F25-29 category, though that was still one step up from her bronze medal in Pontevedra, two years ago.

FEMALE

1st – Marieke Brouwers (NED) – 2:12:54
2nd – Katherine Stringer (GBR) – 2:13:25
3rd – Beatriz Tenreiro Alvarez (ESP) – 2:14:38

6th – Amy Ramsden-Young (GBR) – 2:17:18
7th – Nici Cahusac (GBR) – 2:17:36

MALE

1st – Alex Doherty (GBR) – 1:58:29
2nd – Bruce Raeside (GBR) – 1:59:39
3rd – Eloy Norniella Nieto (ESP) – 1:59:45
4th – Antonio Luis Alcaraz Vicente (ESP) – 1:59:47
5th – Djalil Baiou (GBR) – 1:59:54

World Triathlon Duathlon Championships Aviles, Spain – Sunday 7 November 2021
AGE-GROUP STANDARD: 10km / 40km / 5km – Non-Drafting

British Age-Group Medals (24)

GOLD (11)

  • Alex Doherty – 35-39 Male AG
  • Lindsy James – 40-44 Female AG
  • Bruce Raeside – 40-44 Male AG
  • Nici Cahusac – 45-49 Female AG
  • Lee Piercy – 45-49 Male AG
  • Karen Murphy – 50-54 Female AG
  • Paul Robson – 50-54 Male AG
  • Warren Mason – 55-59 Male AG
  • Nora Haggart – 65-69 Female AG
  • Roy Flanagan – 65-69 Male AG
  • Elspeth Knott – 70-74 Female AG

SILVER (7)

  • Katherine Stringer – 25-29 Female AG
  • Amy Ramsden-Young – 30-34 Female AG
  • Chris Nicoll – 50-54 Male AG
  • David Bagge – 55-59 Male AG
  • Jane Oughton – 60-64 Female AG
  • Yvonne Twelvetree – 70-74 Female AG
  • Chris Proud – 75-79 Male AG

BRONZE (6)

  • Jonathan Read – 30-34 Male AG
  • Chris Lewis – 35-39 Male AG
  • Djalil Baiou – 40-44 Male AG
  • Leahn Parry – 45-49 Male AG
  • Kirsty Shannon – 50-54 Female AG
  • Rosemary Todhunter – 60-64 Female AG